Elektrownia fotowoltaiczna

Fotowoltaika to pojęcie, z którym spotykamy się bardzo często. Jest to kategoria zarówno edukacji jak i techniki, która para się wykorzystaniem odnawialnego źródła energii, jakim jest Słońce. Już przed kilkoma laty dużą popularność zyskały kolektory słoneczne, zwane całkiem inaczej solarami, natomiast działanie paneli i kolektorów jest różnorakie.

Oba rozwiązanie wykorzystują energię słoneczną i są przyjazne środowisku, jednak to panele fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną w energię elektryczną. Jednak kolektory słoneczne konwertują energię słoneczną w ciepło. To ciepło może być wykorzystane do różnych celów. Jednakże najczęściej używa się je do ogrzewania wody użytkowej lub basenowej. W pewnych przypadkach też wspomaga system ogrzewania centralnego. Oba rozwiązania, a więc instalacje fotowoltaiczne a także solary, są do siebie bardzo podobne. Znacząca większość z nas, widząc je na dachu, myli je ze sobą. Większe sposobów wykorzystania dają panele fotowoltaiczne, energia elektryczna wytworzona przez nie może być wykorzystywana w różnorakich celach. Dzięki niej mogą być zasilane wszystkie urządzenia elektryczne takie jak: odkurzać telewizor czy komputer.
Opłacalne i ekologiczne panele
Aby sprawdzić opłacalność fotowoltaika montaż można skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów opłacalności. Obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna. Istotne w instalowaniu systemu fotowoltaicznego jest to, ażeby miejsce jego montażu było dobrze nasłonecznione, a zatem dach powinien być nachylony pod właściwym kątem a także skierowany w odpowiednią stronę. Na szczęście nie trzeba się przejmować, jeżeli nasz budynek nie spełnia tych warunków, ponieważ systemy fotowoltaiczne mogą być również montowane na niezależnych oddzielnych konstrukcjach. Takie właśnie konstrukcje wykorzystywane są przykładowo w rozbudowanych gospodarstwach rolnych, których zapotrzebowanie energetyczne jest bardzo wysokie. Podobne instalacje możemy również spotkać na placach przed firmami czy dużymi przedsiębiorstwami. Używając instalacje fotowoltaiczne jesteśmy w stanie bardzo dużo zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a wręcz uniezależnić się od zasilania sieciowego zewnętrznego. Jeśli zatem jesteśmy zmęczeni płaceniem wysokich rachunków za zasilanie sieciowe, rozważmy sposobność własnej elektrowni fotowoltaicznej.
Zobacz także: panele fotowoltaiczne toruń.