Jak zdobyć uprawnienia w branży budowlanej?

Branża budowlana odróżnia się szybkim rozwojem, co przekłada się też na systematyczny wzrost zatrudnienia w firmach budowlanych. Nie powinno zatem być zaskoczeniem, że zdecydowanie coraz więcej osób wiąże własną karierę zawodową właśnie z branżą budowlaną. Warto zdawać sobie sprawę jednakże o tym, że warto stale poszerzać własne kompetencje i uzyskiwać nowe kwalifikacji, w głównej mierze zapisując się na egzamin na uprawnienia budowlane.

Warto mieć na uwadze natomiast o tym, aby przed przystąpieniem do takiego egzaminu sprawdzić, czy w ogóle jesteśmy uprawnieni, ażeby móc podejść do egzaminu organizowanego przez polską izbę Inżynierów Budownictwa. Niezbędne jest spełnienie kryteriów, które dotyczą zarówno wykształcenia kierunkowego albo pokrewnego, jak również odbycia stosownie długiego stażu w branży budowlanej.
Co warto wiedzieć na temat egzaminu?
Jeżeli spełniamy powyżej wymienione kryteria dotyczące podejścia do egzaminu, to możemy zapisać się na sesję wiosenną czy też jesienną. Powinno się pamiętać o tym, że takie egzamin na uprawnienia budowlane składa się z dwóch części. 1-szy stopień to część pisemna, dopiero po pozytywnym zdaniu tej części możemy przystąpić do drugiej części, czyli egzaminu ustnego zdawanego przed komisją kwalifikacyjną. O ile uda nam się zdać taki egzamin, to otrzymujemy uprawnienia, które wydawane są w postaci decyzji administracyjnej stosownej komisji kwalifikacyjnej. Jest to certyfikat, który uprawnia do prowadzenia samodzielnych funkcji technicznych w zakresie prowadzenia robót budowlanych lub również projektowania. Trzeba też wspomnieć o tym, że uprawnienia budowlane dzielą się na dwa główne rodzaje, a mianowicie uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi, jak także uprawnienia do projektowania. Te dwie kategorie dzielą się na szereg specjalności, a mianowicie specjalność architektoniczną, specjalność konstrukcyjno-budowlaną, jak również specjalność inżynieryjną oraz instalacyjną. Jeżeli już chodzi o specjalności instalacyjną to odznacza się tu między innymi specjalność telekomunikacyjną, wentylacyjną, elektroenergetyczną, czy także sanitarną. Jeśli zaś myślimy o specjalności inżynieryjnej, to możemy wybrać np specjalność mostową, wyburzeniową, hydrotechniczna czy także kolejową.

Więcej: uprawnienia budowlane.