Ekologiczne i nowoczesne – instalacje fotowoltaiczne

Branża energetyczna już od dłuższego czasu przechodzi dużą edycję. Była ona nieunikniona. Zasoby nieodnawialnych źródeł energii takich jak węgiel kamienny czy brunatny szybko się kurczą, a zapotrzebowanie energetyczne nieustannie rośnie.

Poszukiwania rozwiązania tego globalnego problemu doprowadziły do opracowania i wdrożenia systemów opartych na źródłach energii, które odnawiają się w niezbyt długim czasie. Takimi odnawialnymi źródłami energii są: Słońce, wiatr oraz woda, a z uwagą jej ruch, na przykład wody rzecznej czy fal morskich.
Technologie wykorzystujące Słońce
Energia Słońca stwarza ogromne sposobów dla rozbudowy systemów energetycznych. Aktualnie na rynku funkcjonują dwa rozwiązania dostępne dla każdego, kto pragnie zainwestować w ekologiczne systemy, które stosownie skonfigurowane z zapotrzebowaniem energetycznym gospodarstwa domowego pozwalają na bardzo duże oszczędności w budżecie domowym. Jednym z nich są kolektory słoneczne. Kolektory wykorzystując energię promieniowania słonecznego, wytwarzając ciepło, które może być wykorzystane do podgrzewania wody. W ten sposób płacimy mniejsze rachunki za ciepłą wodę. Powinno się jednakże pamiętać, że ażeby solary działały wydajnie, muszą być instalowane w miejscach świetnie nasłonecznionych. Duże znaczenie ma więc lokalizacja budynku, czyli etap jego zacienienia. Drugim rozwiązaniem bazującym na energii Słońca są panele fotowoltaiczne. Z wyglądu bardzo przypominają kolektory słoneczne i tak rzeczywiście znakomita większość z nas myli je ze sobą, natomiast działają przeciwnie, a mianowicie przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną, która może być użyta w dowolnym celu przez prawie każde urządzenie działające na prąd, na przykład telewizor czy komputer. Dzięki tej technologii możliwe jest uniezależnienie się od dostaw prądu sieciowego. Bardzo podobnie jak w sytuacji kolektorów instalacje fotowolaiczne wymagają dobrego miejsca. W internecie dostępne są kalkulatory pozwalające wycenić opłacalność inwestycji. Wystarczy podać podstawowe dane dotyczące stopnia nasłonecznienia czy nachylenia dachu. Nie powinno się się jednak martwić, gdyż jeżeli już nasz dach nie jest najlepszym miejscem na montaż paneli, można je instalować także na niezależnych konstrukcjach. Takie używa wiele przedsiębiorstw.
Warto zobaczyć: fotowoltaika warszawa dotacje.