Nowoczesne budownictwo – domy pasywne

Przyszłościowe budownictwo w ogromnym stopniu opiera się na rozwiązaniach ekologicznych, które stanowią podstawę energooszczędności. Zgodnie z takimi założeniami powstają domy pasywne pomorskie. Są to budynki, które odznaczają się bardzo dobrymi parametrami izolacyjności, jak również wysokim komfortem użytkowania.

Budownictwo pasywne to funkcjonalne oraz energooszczędne rozwiązania, które pozwalają zminimalizować zapotrzebowanie energetyczne budynku z tradycyjnych instalacji grzewczych wykorzystywanych w standardowych budynkach.
Budynek pasywny – czym się charakteryzuje?
Domy pasywne cechują się maksymalnym wykorzystaniem naturalnych źródeł energii, takich jak promieniowanie słoneczne, co ogranicza znaczenie instalacji grzewczych. Właśnie w tym celu budynki pasywne są ukierunkowane w kierunku południowym, by w jak największym stopniu wykorzystać promieniowanie słoneczne, które służy do oświetlenia wnętrz, jak także do ich ogrzania. Co więcej, w pomieszczeniach zwróconych w kierunku południowym używa się duże przestronne okna, co intensyfikuje wykorzystanie energii promieniowania słonecznego. Warto również dodać, że domy pasywne gdynia to budynki wyróżniające się wysoką szczelnością przegród budowlanych. Stosowane technologie ograniczają w ogromnym stopniu występowanie mostków termicznych, które powodują utraty ciepła z budynków. Używa się grube warstwy izolacyjne, których cechą charakterystyczną jest niski współczynnik przenikania ciepła. Wykorzystuje się co więcej specjalne ramy a także uszczelnienia przegród budowlanych, co też wpływa korzystnie na bilans energetyczny budynku. Ważnym elementem domów pasywnych jest montaż wentylacji nawiewno-wywiewnej. Jest to instalacja, która w ogromnym stopniu ogranicza utraty ciepła z budynku. Mechanizm działania tego typu instalacji polega na ogrzaniu powietrza pochodzącego z zewnątrz przed przekazaniem go do pomieszczeń w budynku. W związku z tym świeże powietrze nie powoduje wychłodzenia pomieszczeń. Warto zdawać sobie sprawę, że firma budowlana trójmiasto tworzy domy pasywne spełniające standardy ekologiczne, dzięki czemu budynki są funkcjonalne a także energooszczędne. Zaleca się, ażeby stosować w budownictwie pasywnym ekologiczne instalacje grzewcze.

Źródło informacji: firma budowlana trójmiasto.