Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe jest bardzo często wybieranym systemem grzewczym do domów. Jest rozwiązaniem energooszczędnym a także wydajnym. Gwarantuje też duży komfort użytkownikom.

Montaż tego systemu polega na ułożeniu zgodnie z planem rur, które nagrzewając się, oddają ciepło do wnętrza. Dzięki takiemu rozwiązaniu ciepło jest rozprowadzane równomiernie w całym pomieszczeniu. W sytuacji stosowania kaloryferów cyrkulacja powietrza jest znacznie gorsza i pomieszczenie dzieli się na strefy cieplejsze (przy kaloryferze) i chłodniejsze. Ogrzewanie podłogowe zagwarantujea zatem komfort termiczny. W sytuacji ogrzewania podłogowego stosuje się dwa rodzaje instalacji: wodną a także elektryczną. Wyróżnia się także ogrzewanie podłogowe frezowane. Ten rodzaj ogrzewania jest instalowany dzięki wywierceniu rowków w posadzce i umieszczeniu w nich rur ogrzewania. Nie wymaga zatem skuwania podłogi, a prace zajmują najwyżej kilka dni.
Jakie materiały stosować do ogrzewania podłogowego?
W przypadku tego rodzaju ogrzewania priorytetową rolę odgrywa przewodnictwo cieplne. Ciepło z rur musi przedostać się przez wylewkę i pokrycie podłogi do wnętrza. Ażeby zwiększyć wydajność działania systemu, czyli ograniczyć utratę ciepła pod drodze, powinno się stosować materiały, które cechuje wysokie przewodnictwo cieplne. Właśnie z tego względu w montażu ogrzewania podłogowego wykorzystuje się pianobeton, który wykazuje dużą izolacyjność termiczną oraz akustyczną. Zalicza się do tak zwanych betonów lekkich, które mają małą gęstość. Inną jego wielką zaletą jest wysoka ognioodporność, jest to więc materiał bezpieczny. Przed związaniem ma postać płynną, czyli posiada właściwości samopoziomujące. Dobrze wypełnia przestrzenie pomiędzy rurami ogrzewania podłogowego. Odróżnia się też dużą wytrzymałością, między innymi na ściskanie, co umożliwia zrezygnować ze stosowania podkładów styropianowych. Pianobeton szybko schnie, w zależności od warunków od 24 do 72 godzin, co skraca czas montażu. Podobnymi właściwościami cechują się wylewki anhydrytowe, które też mają postać płynną i są lżejsze od wylewki cementowej. A co bardzo ważne, dobrze przewodzą ciepło, zapewniając skuteczne ogrzewanie pomieszczeń za pomocą instalacji ogrzewania podłogowego.
Zobacz: pianobeton.